نماینده کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کمبود آب و شوری آب های زیر زمینی در منطقه گفت: پرورش ماهی آرتمیا بهترین جایگزین برای کشاورزی در شهرستان آران و بیدگل است که باید با برنامه ریزی در این زمینه اقدام شود.


به گزارش آران و بیدگل نیوز ، سید جواد ساداتی نژاد در جمع خبرنگاران بیان کرد: با توجه به کم آبی و همچنین استحصال آب شور برای بخش کشاورزی شهرستان آران و بیدگل باید برنامه ریزی جهت جایگزینی برای پرورش ماهی آرتمیا صورت گیرد که ویژه آب شور است. 


وی افزود: آب شور هم در نوبه خود یک ثروت است و با توجه امکان پرورش ماهی آرتمیا در آب های شور، باید از ظرفیت شهرستان آران و بیدگل در راستای تولید این گونه دارای ارزش صادراتی بالا بهره برداری کنیم. 


نماینده کاشان و آران و بیدگل در مجلس با اشاره به راه اندازی شهرک ماهیان زینتی در راوند کاشان گفت: تولید انبوه آرتمیا به عنوان یکی از منبع های مهم تغذیه ماهیان زینتی می تواند نیاز این شهرک را نیز تامین کرده و صرفه اقتصادی بالایی داشته باشد.


او پیش تر نیز از موافقت اولیه وزیر جهاد کشاورزی جهت راه اندازی شهرک پرورش آرتمیا در دریاچه نمک آران و بیدگل خبر داده بود.


به گزارش ای بی نیوز، آرتمیا نام علمی جانداری سخت پوست است که در آب های شور زندگی می کند و در صنایع پرورش میگو و ماهی مورد استفاده قرار می گیرد.  


دریاچه ارومیه یکی از غنی‌ترین منبع های گونه آرتمیا در جهان محسوب می شود.


تجارت کیست آرتمیا نیز در جهان رونق قابل توجهی دارد و از آن در تغذیه مراحل نوزادی ماهیان، سخت پوستان و نرم تنان سود می برند. 


بیشتر وسعت 610 هزار هکتاری آران و بیدگل را نقاط کویر و بیابان در بر گرفته و بخش زیادی از منابع آبی و سفره های زیر زمینی این شهرستان شور می باشد.